Ébredő rovarvilág
Heti témánk: Ébredő rovarvilág (méhek, hangyák, katicabogár)
Néhány hasznos és érdekes tudnivaló ezekről a rovarokról.
Méhek:
Ki gondolta volna, hogy a méhészet mint ősi mesterség, csaknem egyidős az emberiséggel? A méhek tehát már nagyon rég óta a barátaink. 16 tény róluk:
1. A mézelő méh az egyetlen rovar a világon, ami ételt szolgáltat az embernek.
2. Legfőbb szerepük a természetben a hasznos beporzás! Nagy baj történne, ha eltűnnének!
3. A nekünk láthatatlan ibolyán túli sugárzást (UV) is látják, így tudnak tájékozódni felhős időben is.
4. A méhek legföljebb 4-5 km távolságba repülnek ki a kaptártól.
5. A tárgyak alakját érzékelik, nem látnak élesen, de megkülönböztetik a fehér, fekete, sárga, kék, zöld színeket, de színtévesztőek. Sárgával tévesztik össze a narancsot és a zöldet, kékkel a bíbort és az ibolyát és a pirosat feketének látják.
6. Született matematikusok. Kizárólag azonos méretű sejteket építenek.
7. A méhek képes felismerni az emberi arcokat.
8. A hangyához hasonlóan, a méhek testük tömegének többszörösét is elbírják.
9. A méhek általában 1 500 – 2 000 virágot látogatnak naponta. 1 kg mézhez több mint 2 millió jól mézelő virágot kell meglátogatniuk, kevésbé mézelőből akár 5 milliót is.
10. Nincs érrendszerük, vérük szabadon mozog szerveik között, vérük halvány, gyengén sárgás barnás színű, majdnem színtelen.
11. Tudják melyik a finomabb, az egyszerre nyíló virágok közül az édesebb nektárút választják.
12. A kaptárba jóval kevesebb nektárt visznek, mint amennyit valójában összegyűjtenek, mivel nagy részét közben elfogyasztják. Egy méhcsalád évi mézfogyasztása 60-70 kg.
13. Jól kifejlett szaglással rendelkeznek. A virágok illatát több kilométerről is „megérzik”. Megkülönböztetik az édest, a savanyút, a sóst és a keserűt.
14. Repülési sebességük 25-40 km/h, attól függően, mennyire leterheltek az összegyűjtött nektárral.
15. A méhek születéséről csodás videót készítettek már, de azt sokan nem tudják, hogy egy méhcsalád egy anyából, 24 ezer heréből, és 50-60 ezer dolgozó méhből áll. Mindenkinek megvan a maga feladata, az anyának, hogy gondoskodjon az ivadékokról petézés formájában, ami produktív időszakban akár 2000 pete is lehet. A heréknek mindössze az a feladatuk, hogy megtermékenyítsék a kikelt új anyát. A munkások teendője generációként oszlik meg.
16. A dolgozók által a kaptárakba hordott nektárt a fiatal méhek besűrítik.
Forrás: https://sokszinuvidek.24.hu/kertunk-portank/2017/03/11/16-lenyugozo-teny-a-mehekrol-vigyazzunk-rajuk/
Hangyák:
Valószínű, hogy a földünk egyik leggyakoribb kártevői a hangyák. Rengetegen vannak, szinte hetente fedeznek fel egy új fajt - a tudomány mai állása szerint nagyjából 10 000 fajta hangya van –mindemellett különleges lények. 6 nagyon érdekes – olyan – tény a hangyáról, amit lehet, hogy eddig nem tudtál.
1. Szupererejük van
Biztosan láttál már olyat, hogy egy apró hangya „cipel” mondjuk egy morzsát a hátán. Itt az ideje elfelejteni azt a szót, hogy cipel, hiszen a hangyáknak szupererejük van: a legtöbb hangya a saját súlyának minimum 20-50 szeresét felemeli minden gond nélkül, de van olyan fajta is amelyik akár a százszorosát. Szóval amikor a hangya cipel egy morzsát, meg sem izzad. (Egyébként olyan erősek, mintha te, mondjuk simán megemelnél egy 2 tonnás valamit. mondjuk egy nagyobb autót raknál a hátadra, és elvinnéd bárhova, mosolyogva)
2. Nincsen tüdejük
Különös, de mivel túl kicsik ezért egyszerűen nincs tüdejük, hanem az évmilliók alatt kifejlesztettek egy különös saját légzési módszert, amihez nem kell tüdő, ehelyett a potrohukon keresztül légzőnyílások segítségével lélegeznek. Nyilván soha nem jutott még eszedbe mondjuk vízbe fojtani egy hangyát, de ha megpróbálod, ne lepődj meg, hogy attól nem fullad meg, ha a fejét a vízbe nyomod.
3. Fülük sincs
Az még csak hagyján, hogy a hangyáknak nincs tüdejük, de fülük sincs, de ez nem jelenti azt, hogy süketek, ellenkezőleg, jól hallanak. A hangyák különösen jól érzik a rezgéseket, és ez alapján tökéletesen hallanak, és teljesen jól érzékelik az őket körülvevő világot. Jól tájékozódnak, a térd alatt elhelyezkedő rezgéseket érző szerveik segítségével.
4. Sokan vannak
Mit tippelsz, szerinted mennyi hangya él ebben a pillanatban, a mikor ezt a cikket olvasod, a Földön? Teljesen mindegy, milyen számra gondoltál, biztos, hogy még véletlen sem találtad el, milyen sokan vannak. Elmondjuk. Tudósok úgy számolnak, hogy minden emberre egymillió hangyát kell számolni, és akkor nagyjából megvan mennyien vannak. És hogy hol? Mindenhol. Tulajdonképp az Antarktiszi jégvilágától, és az Északi sarok egy pár szigetétől eltekintve mindenhol léteznek hangyák. Mindenhol.
5. Elképesztő túlélők
Nincs fülük, és nincs tüdejük, de például simán megúszhatnak (a szó szoros értelmében) akár egy vízkatasztrófát is. Vannak fajok, amelyek tudnak a vízen járni (a felületi feszültséget használják ki) mások úsznak, megint mások egyszerűen visszatartják a lélegzetüket a víz alatt, és vannak fajok, amelyek külön mentőcsónakokkal készülnek az árvízre, sőt, vannak olyan kolóniák, akik összekapaszkodva élik túl az árvizet. Persze emellett a szárazságot, a meleget, és a hideget is tűrik.
6. Lehet, hogy az övék a Föld?
Bár te, és mi is egyfajta kártevőként tekintünk rájuk, azért tudni kell, hogy hol a helyünk az evolúcióban: a hangyák, egyes kutatások szerint mintegy 130 000 000 (ez százharminc millió) éve élnek a Földön. Ebből kettő dolog következik: az egyik az, hogy hamarabb éltek itt, mint a dínók, másrészt, amikor a dínók kihaltak, a hangyák simán túlélték azt, ami miatt a dínók kipusztultak. Szóval, tényleg nagy túlélők!
Forrás: https://anntox.hu/blog/Hat-fura-teny-a-hangyarol
Katicabogár:
7 meglepő érdekesség kedvencünkről, a katicabogárról:
Mindenki a békát tartja az állatok meteorológusának, pedig kutatók szerint előrejelző tehetségét többen lekörözik a katicabogarak. Az alábbiakban további érdekességgel is megismerkedhetünk.
1. A családnak 6000 ismert faja van, ebből Magyarországon kb. 90 őshonos. A legismertebb faj a hét pettyes európai katicabogár (Coccinellaseptempunctata) és az ázsiai katicabogár vagy más néven harlekinkatica. Ez utóbbi egyébként már közel sem olyan népszerű, mert ez a rendkívül életerős faj szinte mindenhonnan kiszorítja az őshonos fajokat, ahol megtelepszik.
2. Nem minden katica faj piros alapon fekete pöttyös. Messze nem. Bár a leggyakoribb és legismertebb fajok igen, bizony óriási a választék a fajok megjelenésében. Narancssárga, barna, rózsaszín vagy akár fekete is lehet, és a foltok -amelyek egyes katicabogaraknak egyáltalán nincsenek- inkább a csíkokhoz hasonlítanak.
3. A katicabogár 5 000 levéltetvet fogyaszthat életében. Valójában, amint a katicabogarak kikelnek, már elkezdik a levéltetvek fogyasztását, még lárvaként. Petéiket egy levéltetű kolónia közepére rakják, így amikor kikelnek, gyakorlatilag beleszületnek a táplálékba. A kikelés után a lárvák körülbelül 350-400 tetvet fogyasztanak el azalatt a két hét alatt, míg teljesen kifejlődnek, nagy segítséget nyújtva ezzel a kertészeknek. De nem csak a tetveket fogyasztják. Gyümölcs legyek, atkák és más növényi kártevőket is fogyasztanak nagy lelkesedéssel.
4. A katicabogár egészen pontosan tudja milyen idő lesz néhány hónap múlva. A kis pettyesek viselkedését brit kutatók évekig vizsgálták és megállapították, hogy a katicabogarak már kora ősszel tudják milyen tél várható. Ha a földbe ássák, elvermelik magukat, akkor igen kemény és hosszú lesz a tél. Ha csak a házak gerendái alá vackolnak be, akkor bizony enyhe évszakra és korai tavaszra számíthatunk.
5. A katicabogár foltjai és élénk színei figyelmeztetik a potenciális ragadozókat, hogy eddig és ne tovább, mert minden idők legrosszabb étkezése vár a fent említett ragadozóra. Olyan íz és szaganyagokat termelt ki az evolúció a különböző fajoknál, amelyek garantáltan bevésődnek egy életre a kíváncsiskodó vagy éppen éhes rovarevő emlékezetébe. Aki érezte már a harlekinkatica szagát a kezén (még egy hét múlva is), tudja miről beszélek.
6. A történelem se maradjon ki. A katicabogár angol neve (ladybug, hölgy bogár) Szűz Máriara utal. A középkori Európában a levéltetvek megsemmisítették a terményt, a gazdák pedig segítséget kértek a Szűz Máriától, és a segítség a katicabogarak formájában jött, Kártevőket kiirtva megmentették a terményt, a hálás gazdálkodók ezek után nevezték “OurLady’sbug”-nak, a Miasszonyunk bogarának, amely elnevezés mind mai napig kitartott.
7.A hét pettyes katica hét pöttye a hét napjait szimbolizálja. Az indiai hitvilágban Indra istenhez kötődik, és a gazdálkodó parasztember nagy segítsége, kötődése az istenekhez a reménység szimbólumává teszi. A reménység tökéletes végszó.
Forrás: https://sokszinuvidek.24.hu/kertunk-portank/2017/05/18/7-meglepo-erdekesseg-kedvencunkrol-a-katicabogarrol/
Az év rovara 2020
Tavaszi álganéjtúró – Trypocopris vernalis
forrás: Balogh Diána, izeltlabuak.hu, licenc: CC BY 4.0) forrás: Fráter Szabolcs, izeltlabuak.hu, licenc: CC BY 4.0)
2020-ra is három rovarfaj közül lehetett választani. Az idei jelöltek az ezüstös ősrovar, a selymes döglégy és a tavaszi álganéjtúró voltak.
Közös bennük a lebontó tevékenység – jelöltjeink mindannyian e létfontosságú, mégis kevés figyelmet kapó feladatkör szakértői voltak.
A Föld rovarfajainak nagyobb része eleven növényekkel táplálkozik, de igen sok közöttük a ragadozó és az élősködő is. Van azonban egy csoport, amely talán még az előzőekénél is fontosabb, és fajszámuk is jelentős, százezres nagyságrendű. Ők tüntetik el más élőlények elhalt maradványait – a korhadt fát, a lehullott avart, a trágyát és a tetemeket. Ezekből az anyagokból folyamatosan óriási mennyiség keletkezik, ami a lebontó rovarok nélkül – csak a baktériumokra és a gombákra hagyatkozva – szinte élhetetlenné tenné a Földet.
Bár ezek a rovarok sokak figyelmét elkerülik, szépségük és érdekes életmódjuk nem marad el más csoportokétól.
Forrás: https://www.rovartani.hu/ev-rovara/az-ev-rovara-2020/
VIDÁM” BOGARÁSZÁST”!
JAVASOLT TERMÉSZETFILMEK
A mező növény és állatvilága - Rovarok- 8:16- László Virág
https://www.youtube.com/watch?v=mpAO4x7c2A4
Rovarok, bogarak 3:07 – Aranyhegy - Filmműhely
https://www.youtube.com/watch?v=m8EpwaSYP8E
Két perc természet 1.48-Bogarak, pókok, rovarok- JANO filmműhely
https://www.youtube.com/watch?v=X0J41x9sZIM
MESÉK
Bogármese-könyv
https://konyvtar.dia.hu/xhtml/lazar_ervin/Lazar_Ervin-Bogarmese.xhtml
Bogármese-hangos mese
https://www.youtube.com/watch?v=eIVu5VEPXF0
Maja a méhecske
https://www.youtube.com/watch?v=CHYG7awv8M4&list=PLVvTZ-MeWltT-ME0ba2ZZbLO-hcub8V2F
TERMÉSZETFILMEK
A mező növény és állatvilága-Rovarok- 8:16- László Virág
https://www.youtube.com/watch?v=mpAO4x7c2A4
Rovarok, bogarak 3:07 -Aranyhegy- Filmműhely
https://www.youtube.com/watch?v=m8EpwaSYP8E
Két perc természet 1.48-Bogarak, pókok, rovarok- JANO filmműhely
https://www.youtube.com/watch?v=X0J41x9sZIM
DALOK
Gryllus Vilmos:: Kis tücsök
https://mese.tv/gryllus-vilmos/kis-tucsok.html
Gryllus Vilmos:: Hangyák
https://www.youtube.com/watch?v=gfZ-1x-nnaQ
Gryllus Vilmos: Maszkabál.Katicabogár
https://www.youtube.com/watch?v=RDi9BjU8mK0
GryllusVilmos: Pókcsalád
https://www.youtube.com/watch?v=sW7wjQPoQM8
Bogár dal-Kerekmese
https://www.youtube.com/watch?v=qCzyKNIYo7c
MESÉLŐ
A NYUGHATATLAN MÉHECSKE / Móra Ferenc
Azt a nyughatatlan méhecskét, amelyikről ezt a történetet írom, én már az ősszel is ismertem. Mégpedig nagyon akaratos és kötözködő méhecskének ismertem. Ő még akkor is kint gubbaszkodott a dérvette őszirózsákon, mikor minden testvérkéje aludt már odabent a jó meleg kaptárban.
- Én nem vagyok olyan álomszuszék, mint a többi - döngicsélte a hullatag virágbokroknak.
- Egyik fülemüle szótól a másik fülemüle szóig úgyis nagyon hosszú az éjszaka.
Bizony az őszirózsák is elmentek már mind aludni, mikor a nyughatatlan méhecske még mindig kint bujócskázott a zörgő kórók közt. Utoljára is két öreg méhecskének kellett bekaroltatni a kaptárba. Belegyömöszölték egy viaszágyba és a fejéhez tettek egy kis mézes fazekat:
- Ebből kortyanthatsz egyet-egyet, ha megszomjazol álmodban - mondták neki, azzal nyugodalmas jóéjszakát kívántak, becsukták a kaptár ajtaját és eltették magukat holnapra.
Azt hitték, szegények, föl se ébrednek tavaszig, de biz a nyughatatlan méhecske nagyon hamar fölébresztette őket. Hányta-vetette magát az ágyban, forgolódott jobbra-balra, utoljára fölkelt és panaszos zümmögéssel csetlett-botlott a sötétben.
- Hát téged mi lelt? - riadtak föl álmukból az öreg méhek.
- Én már kialudtam magam - motoszkált a nyughatatlan méhecske az ajtó körül. - Azt hiszem, régen reggel van már.
Az öreg méhek kikukucskáltak az ajtóhasadékon és azt mondták, még csak most van éjfél, alig aludtak egy-két órát. Igazuk is volt, mert még csak karácsony felé járt az idő s az jelenti az éjfelet a méhek éjszakájában.
- Mindegy az, én már nem vagyok álmos - veregette össze a szárnyait a nyughatatlan méhecske és kereste a kilincset. Az öreg méhek megint csak visszabújtatták az ágyába és álommézet kentek a szemére.
- Ettől majd mélyebben elalszik, mert ez leragasztja a szemét - takargatták be a virágszirom-paplannal és maguk is álomnak adták a fejüket.
Egy-két órát aludt is a nyughatatlan méhecske jóízűen, Liliomos kertben járt álmában és aranyos napsugárban csillogtatta a szárnyait. Piros tulipán kelyhében is vendégeskedett és úgy kell lenni, hogy ott dörzsölhette le az álommézet a szeméről, mert egyszerre megint fölneszelt az ágyban.
- Fülemüle szót hallottam - osont ki az ágyból s nagy csendesen odalopakodott az ajtóhoz.
Az ajtót bizony megrongálta egy kicsit a tél. Hó lepte, jeges eső verte s akkora nyílás támadt rajta, hogy a nyughatatlan méhecske szépen ki bírt csisszanni.
- Én vagyok a legfrissebb - döngicsélte kevélyen és repült egyenesen az ibolyacsárdába. Az ibolyacsárda azonban még csukva volt és a nyughatatlan méhecskének elmúlt a dúdolhatnékja. Dideregve nézett körül és szégyenkezve hallgatta a madárszót. Mert nem a fülemüle szólt, hanem a pipiske ugrált az országúton.
- Kalács, kalács, kalács - kiabálta örvendezve, ha egy szem elhullott magot talált.
- Zümm-zümm-zümm-zümm, jobb benn, mint künn - szomorkodott el a nyughatatlan méhecske és üres tarisznyával bandukolt vissza a kasba.
Szundikált is egy kicsikét, de megint nyughatatlan volt az álma. Arra ébredt fel belőle, hogy a napsugár besüt a hasadékon.
- De már ennek a fele se álom - készülődött fel a nyughatatlan méhecske s megint kiment szerencsét próbálni. Nagy siettében rá is taposott a testvérkéire, de azok még csak meg se rebbentek, olyan mélyen aludtak.
- A legkisebb a legfrissebb - dongott ki a nyíláson s most már nem szomorodott el, ahogy körülnézett. Enyhe szellő cirókálta a szárnyát s röpítette egyenesen a cseresznyevirág-csárdába. Ott pedig szívesen fogadták, mert ő volt az első vendég. Ezer csészikéből kínálkozott felé a finom virágméz s ő bizony sorba kóstolta valamennyit. Kerekedett is olyan kedve, hogy alig bírt vele.
- Majd megmutatom én, ki a legény a csárdában! - szálldosott egyik ágról a másikra.
S bizonyosan meg is mutatta volna, ha a nagy dúskálódás közben egyszerre valami hideg csöpp nem hull a homlokára.
- Nini, ki hajigálódzik itten? - tekintett föl a méhecske s nagyon elcsodálkozott, mikor látta, hogy mennyi cseresznyevirágszirom hull az égből.
Az ám, csakhogy azok az égi virágszirmok hidegek voltak és ráfagytak a gyönge szárnyára. Tél apó visszafordult az ég pereméről és haragosan rázta a szakállából a sűrű havat. Nem bírt vele a nyughatatlan méhecske, akárhogy rázta is a szárnyát s utoljára megdermedve hullott le a földre.
A legkisebb a legoktalanabb - ezt döngicsélte utoljára.
Jó szerencse, hogy én éppen akkor mentem végig a kerten és kiszabadítottam a hóból a nyughatatlan méhecskét. Fölszárítgattam a szárnyát, beletettem egy pohárba s most itt élesztgetem a napon.
Ha föléled, visszaeresztem a testvérkéihez. De előbb megígértettem vele, hogy soha többet az életben nem nyugtalankodik éjszakának idején.
MESÉK
Bogármese-könyv
https://konyvtar.dia.hu/xhtml/lazar_ervin/Lazar_Ervin-Bogarmese.xhtml
Bogármese-hangos mese
https://www.youtube.com/watch?v=eIVu5VEPXF0
Maja a méhecske
https://www.youtube.com/watch?v=CHYG7awv8M4&list=PLVvTZ-MeWltT-ME0ba2ZZbLO-hcub8V2F
GRAFOMOTORIKÁT, MEGFIGYELŐKÉPESSÉGET FEJLESZTŐ FELADATOK
Rovarok útja a virágokhoz
https://hu.pinterest.com/pin/AbOAoCriiNKy1DGWpuR63ZcnemUt4JTAYRiF90IyD4VW4z4JUKlw40U/
kanyargó méhecskék
https://hu.pinterest.com/pin/391953973822754775/
méhecskék útja a virágokhoz -színes
https://hu.pinterest.com/pin/391953973822755115/
pillangó színező számokkal
https://hu.pinterest.com/pin/391953973822754767/
pillangó rajzoló
https://hu.pinterest.com/pin/391953973822754765/
virágrajzoló -méhecskék
https://hu.pinterest.com/pin/391953973822754763/
katica rajzoló
https://hu.pinterest.com/pin/391953973822754768/
különbségkereső
https://hu.pinterest.com/pin/391953973822754770/
SZERIALITÁST FEJLESZTŐ FELADAT
Mintás kukac
https://hu.pinterest.com/pin/391953973822754803/
Anyanyelvi és drámajáték gyűjtemény
- Barchoba játék: Mire gondoltam? – A gyerekeknek kérdésfeltevéssel kell rájönni mire gondoltam. Egy témában gondolkodjunk, mint a rovarok.
- Ki tud többet mondani?: Válasszunk egy állatot, pl. katicabogár. Majd számoljuk, hogy a játszók közül ki tud róla több tulajdonságot mondani.
- Mit hallasz „z” hanggal?: gyűjtsünk ilyen hanggal kezdődő szavakat.
- Változz bogárrá!- Többféleképen játszható:
- azt mondjuk a gyereknek, hogy változzon bogárrá néhány percig. Megfigyeljük, és a végén megpróbáljuk megmondani, hogy mivé változott. ( Így motiválva van, hogy minél jobban beleélje magát a szerepbe.)
- csak rövid ideig hagyjuk szerepben a gyereket, mi mondjuk meg mikké változzon.
- A mezőn jártam- történetszövés: megadunk a gyermeknek 3-5 olyan dolgot, amit bele kell szőnie a maga által kitalált történetbe.
Nehezíthető a dolog, ha váratlanul lestoppoljuk a történetet és mi illesztünk oda valamit, majd azzal kell tovább folytatnia a történetet.
Zümmögő: Játsszunk méh családot! Csak zümmögni lehet, így történik a kommunikáció. Mutogatni szabad, de megszólalni nem. Mókás játék.
TALÁLD KI! – TAVASZ / ÉBREDŐ ROVARVILÁG témához kapcsolódó találós kérdések
Se hárfája, se gitárja, mégis szól a muzsikája. (tücsök)
A füledbe zizegek, meg is csíplek, ha lehet. (szúnyog)
Odamegyek gyűjtögetni, ahol vannak morzsák,
így marad a porszívóban üresen a porzsák. (hangya)
Behúzódik a sarokba, a hálóját szövi, fonja. (pók)
Icipici repülő, Vizek fölött, bokrok között
Szita szárnyakon röpködő. (szitakötő)
Nem csicsergő – zúgó madár, mindenféle szemétre száll,
hat fekete póklábával, királynak is fejére száll. (légy)
Hét a pettyem, bogár vagyok.
Ugye szeretsz engem?
Ha énekelsz, meglebbentem pipacspiros ingem. (katica)
Kedves gyerekek!
Ezen a héten az éledő tavasz és a rovarvilág megfigyelése kapcsán a BOGÁRMESÉT javasoljuk nektek…. (lásd az alábbi linken!)
Érdemes a gyerekekkel nézni is, Faltisz Alexandra csodálatos illusztrációit!!!
Lázár Zsófia – Lázár Ervin: Bogármese
https://konyvtar.dia.hu/xhtml/lazar_ervin/Lazar_Ervin-Bogarmese.xhtml